Varför ska man alltid ha köttfärs i chili con carne? Varför inte ändra lite och använda korv istället? I detta recept har jag använt chorizo eftersom jag gillar kryddstark korv. Det blev riktigt bra! Ät grytan som den är, tillsammans med ris eller på en toast. OBS! Undvik den färska chilin om du vill ha en mildare variant..
Chili con chorizo
Receptet är beräknat för 4 personer300g kryddstark chorizo
1 sats tomatsås basic
400g kidneybönor
1 gul paprika
1 rödlök
1 röd chili
1 liten zucchini
några droppar tabasco
olivolja
salt & pepparHacka lök och chili fint och skär paprikan och zucchinin i mindre kuber. Fräs detta i lite olivolja på medelvärme i 5 minuter.
Skiva under tiden korven tunt och skölj bönorna. Tillsätt korven bland grönsakerna och låt steka ytterligare några minuter.
Häll på tomatsåsen och bönorna och låt koka upp. Låt småputtra 5-10 minuter och smaka av med salt och peppar.

Så gott! Chorizo är perfekt som smaksättare. Jag brukar göra en köttfärsgryta med chorizo i och då kryddar jag bara med lite extra salt och chili.
Gott och annorlunda, bara man tar bort kidneybönorna som inte är någon favorit =)
Kul med chorizo istället! Den där köttfärsgrytan som Emmy precis har skrivit om här tänkte jag på när jag läste inlägget, den är verkligen jättegod. Jag gjorde en pastasås med chorizo i saffransgrädde häromdagen, det var underbart gott. Chorizo är toppen!