Är du sugen på en härligt stor amerikansk brunch och befinner dig i Stockholm en söndag skall du bege dig till Clarion Hotel Sign och Aquavit på Norra Bantorget. För att vara säker på att få bord kan det vara en bra idé att boka i förväg. Som tur är går detta att göra online.
Här finns kall såväl som varm mat. Sallader, kallskuret och bagels delar på ett bord. Vid ett annat bord hittar man de traditionella rätterna såsom äggröra, bacon och korv som livas upp med ribs, kycklingvingar och möjligheten att bygga en egen hamburgare. När man är mätt på maten beger man sig till dessertbordet som bjuder på ostar, chokladkakor, blåbärspajer, munkar, pannkakor och fattiga riddare. Som om detta inte är nog finns även möjligheten att grädda riktigt goda våfflor – som naturligtvis serveras med sylt och grädde! Till detta dricker man de goda smoothies som är nygjorda! Dessutom njuter man av sin brunch till jazzmusik som framförs live. Smakar det så kostar det.
Aquavit grill & raw bar
Östra Järnvägsgatan 35
101 26 Stockholm
Sverige

Ja jag har hittat en hel del bra och goda recept i din blogg!
Jo med mig är det bra, skolan rullar på och jag börjar komma på vad jag vill göra. Hur är det själv? Bor du kvar i Uppsala eller var håller du hus nu för tiden?
Gud vad gott! I mars ska jag till Stockholm, då ska jag absolut boka in mig här för en söndagsbrunch! Förra gången testade jag Zink efter tips från Leila i hennes tidning. Kul med bra tips till lantisar som mig! 🙂
Låter ju himmelskt… O ser inte illa ut alls!!! /Anna
Kul att du gillar vår brunch! Mycket välkommen tillbaka snart igen. /Aquavit Grill & Raw Bar
God hamburgare på annan restaurang:
Nötfärshamburgaren kryddad med chili och peppar, samt aioli, oliver, klyftpotatis m fl tillbehör på Restaurang Liseberg Heden Göteborg smakar jättegott.
You BLOG very useful for me, thank you