Första helgen i februari var jag i Köpenhamn tillsammans med A för att fira vår årsdag. Vi firade denna ordentligt med ett besök på Noma – en av världens bästa restauranger. Middagen var en upplevelse utöver det vanliga – med superb service, många olika vällagade rätter med hög teknikfaktor (vissa mer välsmakande än andra) och goda viner.
Vi inledde middagen med tolv förrätter..
Malt flatbread and juniper (gömt i krukan)
Crispy pork skin and black currant
Caramelized milk and cod liver
Cookies and cheese, rocket and stems
Rye, chicken skin and peas
Potato and chicken liver
Pickled and smoked quails egg
Radish, soil and grass
Herb toast and smoked cod roe
AEbleskiver and muikku
Efter förrätterna följde en tio-rätters avsmakningsmeny..
Squid and unripe sloe berry. White currant and pine
Dried scallops and beech nuts. Biodynamic grains and watercress
Onion and thyme. Gooseberry
Oyster from Limfjorden and sea weed. Gooseberry and buttermilk
Chestnut and löjrom. Walnuts and rye
Cauliflower and pine. Cream and whey
Pike perch and cabbages. Verbena and dill
Pickled vegetables and bone marrow. Browned butter and parsley
Wild duck and beets. Beech and malt
Gammel Dansk
Carrot and sea buckthorn
Alltsammans avslutades med tre olika sötsaker..

Wow. Tack för en inspirerande blogg och härliga bilder. Och man är ju inte ett dugg avundsjuk på Noma-besöket 😉
Ha en bra dag!
Oj, fantastiskt häftigt. Noma är en av mina drömrestauranger att besöka!
Fiin blogg 🙂 lust att följa varandra med bloglovin och blogkeen? Kram
Chokladtossig+ titta gärna in i min chokladvärld! 🙂
Vi har haft funderingar på att besöka Noma, och nu blev vi ännu mer sugna:)
Hej! Jag har startat en grupp på Facebook för Sveriges alla Bak- & Matbloggar (http://www.facebook.com/groups/289001334523696/ ). Tanken med gruppen är att stärka gemenskapen mellan bloggare (inom mat och bak) och därmed hitta en plats där vi alla kan diskutera, hjälpa, tipsa och prata om allt annat som hör blogglivet till. Vore jättekul om även du skulle vilja vara med. Klicka på länken och begär att gå med.
Ha en härlig kväll!
Kram, Lisa
Det har varit en dröm att åka till Köpenhamn och Noma i flera år! Men aldrig blivit av i och med lång bokningstid mm… Otrolig avsmakningsmeny!
http://bakasockerfritt.blogg.se/
Hej! har en liten fråga ang. Nomabesöket. Gick ni via hemsidan och bokade bord eller mailade ni. Det är ju nu förtiden skitsvårt att få en bokning där. om ni har något tips på hur man lyckas =)
Vi bokade via hemsidan men jag har för mig att de släpper tider någon gång per månad och då måste man vara snabb vid datorn och boka direkt.