Nästan alla har väl någon gång ätit en färdig fiskgratäng från frysdisken som värms i ugnen? Det har i alla fall jag och min favorit var alltid den med räkor och dillsås. Här är min egen version och den är riktigt god, speciellt såsen! Den kan med fördel även serveras för sig tillsammans med stekt eller kokt fisk!
Fiskgratäng med räk- och dillsås
Receptet är beräknat för 4 personer400g fryst vit fiskfilé
10 stora potatisar
1 palsternacka
1-2 dl mjölk
4 dl crème fraîche
1 fiskbuljongtärning
1 msk dill
100g räkor
1 msk vetemjöl
smör
muskot
salt & pepparVärm ugnen till 200°. Skala och skär potatis och palsternacka i mindre bitar. Lägg rotfrukterna i en kastrull och täck med vatten. Låt koka upp och koka så att rotfrukterna blir mjuka.
Koka under tiden fisken i micron eller i ugnen. Lägg fiskblocket i en ugnsfast form. Häll över kokande vatten och ”koka” fisken i mitten av ugnen i 10-15 minuter så att den är vit.
Stek under tiden räkorna i lite smör. Strö över mjölet och låt det absorberas. Rör i crème fraîchen och krydda med fiskbuljong och dill.
Häll av vattnet från rotfrukterna men spar lite. Mixa till ett mos och späd med mjölk om så behövs. Krydda med muskot, salt och peppar.
Ta ut fisken från ugnen och häll av vattnet. Spritsa/fördela moset runt fiskblocket och häll såsen över fisken. Toppa med lite dill.
Gratinera gratängen i mitten av ugnen i ca 15 minuter.

kanske skulle ta och göra lite fiskgratäng till sambon, det hade han gillat, själv äter jag ju inte fisk 🙂
Mmmmmm fisken ser jättehärlig ut! Man kan nästa känna smaken av allt det goda som ligger under ”dilltäcket” mmmmm… det skall jag pröva till helgen :)Roligt att se att så många uppskattar din blogg 🙂 🙂 Många nya matvänner 🙂 Till helgen skall jag göra Fläskfilé med Kabanoss och Röda Linssoppan (båda dina recept) Tack Emma! kram
Åh nu fick du till det igen, väldigt gott ser det ut som, hoppas det smakade!
Gott med fiskgratang, nagot jag inte gjort sa manga ganger aven om jag gillar det. En bra idè, skriver upp ditt recept for det maste testas:)
Kramar,
Nena