Det här är solklart den bästa sommarpajen i år! Björnbären blandar sig bra tillsammans med smaken av färska jordgubbar och tillsammans med den vita choklad blir detta något du sent kommer att glömma. Inspirationen till denna paj fick jag när jag var i Frankrike där jag åt den godaste smördegspajen någonsin. Jag lovar er att denna inte är långt därifrån och provlagar du detta kommer du kunna variera innehållet på otroligt många sätt!
Björnbärs- och jordgubbspaj
4 portioner
4 st smördegsplattor
250g björnbär
250g jordgubbar
100g vit choklad
Värm ugnen till 200°. Fördela ut smördegen i fyra låga pajportionsformar.
Skiva jordgubbarna och klä kanterna på pajen med dem. Lägg en bit choklad i botten på varje paj och täck med björnbär.
Grädda pajerna i mitten av ugnen i ca. 15 minuter eller tills dess att degen fått färg.
Låt pajerna svalna något medan du smälter resten av chokladen. Ringla den därefter över pajerna och servera direkt!

Vad enkelt, och vad gott det låter! 🙂
Vilken Paj 🙂 inte nog med att den ser underbart god ut ! den ser ju ut som ”bageribakad” 🙂 Ummmm jag tror jag åker hemmåt direkt…..kanske man kan få en smakbit 🙂 Stort tack för den örtkryddade fläskytterfilen jag hade i matlådan som du är mamma till !! Helt perfekt tillagad !! Hälsn. mamma
Aldrig gjort fruktpaj med smördeg, men kan tänka mig att det blir passar bra. Och med vit choklad så himla gott.
Ooo, vilken paj! Busenkel och den där chokladgömman kommer som en trevlig överraskning.
Måste provlagas i sommar. Vad tror du är gott till? Vaniljsås, glass eller kanske en liten klick (smaksatt) vispgrädde?
Vilken smart sommarpaj! Trots att jag inte är så mycket för sötsaker vattnas det i munnen. Konstigt med vit choklad. I sig själv skulle jag aldrig få för mig att äta den, men tillsammans med frukt och bär… MUMS!
Tycker fröken Dill
Ser riktigt smarrigt ut Emma. Och enkelt med smördeg.
Ser fantastiskt goda ut! 🙂
[…] Receptet hittade jag i den här bloggen. […]